
Русия води в отказа от щатския долар
Русия, ключов член на БРИКС, значително променя своите валутни резерви, като намалява зависимостта от щатския долар в полза на златото.
Към март 2025 г. златото представлява 34.4% от резервите на Русия, възлизащи на $217.4 милиарда. Централната банка на Индия също увеличава покупките на злато като защитна мярка срещу икономическата нестабилност.
БРИКС се обединяват около златото
Тази тенденция не се ограничава до Русия – Китай, Индия и Бразилия активно натрупват злато през последните три години. Тези страни от БРИКС се отдалечават от щатския долар в своите резерви поради финансовите рискове, свързани с неговия дългов характер.
Финансовите рискове от щатския долар
В случай на пазарен спад, притежаването на големи количества щатски долари може да се превърне в пасив, отслабвайки техните икономики. За да смекчат това, членовете на алианса все повече се обръщат към златото и местните валути, като се стремят да намалят рисковете, свързани с дълга.
Ако САЩ се борят да изнасят своята валута, инфлацията може да скочи на вътрешния пазар, повишавайки цените на основните стоки.
Въпреки тази промяна, някои американски акции демонстрираха забележителна устойчивост по време на икономически кризи. Една конкретна акция устоя както на финансовия колапс от 2008 г., така и на кризата от COVID-19 през 2020 г., надминавайки по-широкия пазар.
Предизвикателства пред златните резерви
Интересното е, че дори златните запаси не са имунизирани срещу пазарни сривове, което означава, че златните резерви на страните от БРИКС все още могат да бъдат изправени пред предизвикателства.
Устойчивостта на американските акции
В същото време, някои американски акции са доказали своята устойчивост по време на предходни кризи, включително финансовия колапс от 2008 г. и пандемията от COVID-19 през 2020 г., надминавайки по-широките пазари.
Заключение:
Промените в политиката на валутните резерви на страните от БРИКС показват ясно отклонение от традиционните модели, доминирани от щатския долар.
С нарастващи икономически несигурности и финансови рискове, златото и местните валути се превръщат в по-привлекателни и стратегически устойчиви алтернативи.
Въпреки това, тази стратегия не е без рискове – златото също може да се окаже нестабилно в момент на глобален срив. Бъдещето на валутните резерви зависи от способността на БРИКС да балансира сигурността със стабилността и растежа.
Често задавани въпроси
Намерете отговори на най-често задаваните въпроси по-долу.
Златото съставлява 34.4% от валутните резерви на Русия, което се равнява на $217.4 милиарда.
Те търсят по-стабилни и независими активи, за да намалят риска, свързан с щатския дълг и потенциалната инфлация.
Индия, Китай и Бразилия също активно увеличават златните си запаси през последните години.
Не напълно – златото е по-устойчиво в кризи, но също е подложено на колебания в цените и пазарна несигурност.
Това може да доведе до намаляване на влиянието на долара и потенциално до създаване на нова финансова архитектура, базирана на множество валути и активи.
Някои анализатори сочат към диверсификация чрез криптовалути, стратегически суровини и държавни облигации на стабилни икономики.
Тази статия е с обща информационна цел и не е предназначена и не трябва да се възприема като правен или инвестиционен съвет.