ЕЦБ намали лихвените проценти до 2,65% – какво означава това за пазарите и криптовалутите

ецб намали лихвените проценти до 2,65% - какво означава това за пазарите и криптовалутите
Снимка: Bruno Neurath-Wilson от Unsplash

Европейската централна банка (ЕЦБ) намали лихвените проценти до 2,65%, което е спад спрямо предишния им връх от 4,5%. Този ход следва световната тенденция, при която централните банки облекчават финансовите политики, за да подкрепят икономическия растеж. В САЩ трейдърите очакват поне три намаления на лихвените проценти от Федералния резерв през 2025 г., докато Германия и Китай използват правителствени разходи, за да поддържат икономиките си стабилни.

Намаляване на лихвените проценти от страна на ЕЦБ: Какво се промени?

Според изявлението на ЕЦБ основните лихвени проценти бяха намалени с 0,25 процентни пункта. Лихвеният процент по депозитното улеснение вече е 2,50%, основният лихвен процент по рефинансиране – 2,65%, а пределният лихвен процент по кредитите – 2,90%. Тези промени влизат в сила на 12 март 2025 г.

По-ниските лихвени проценти обикновено увеличават паричния поток, което може да даде тласък на фондовите пазари и на по-рискови активи като криптовалутите. Анализаторите смятат, че този цикъл на облекчаване може да доведе до повишаване на цените на криптовалутите въпреки опасенията за забавяне на икономическия растеж. Някои обаче се опасяват, че твърде агресивното намаляване на лихвените проценти може да доведе до дългосрочни проблеми, особено след като инфлацията в Европа все още е над целта на ЕЦБ от 2%.

Хаос на пазарите на облигации

Пазарът на облигации вече реагира. Доходността на 10-годишните държавни облигации на Германия скочи до 2,8%, което е най-високото ѝ ниво от повече от десетилетие. Това намали разликата между доходността на германските и американските облигации, оказвайки натиск за понижаване на щатския долар. Ситуацията е подобна на пазарните промени, наблюдавани по време на първия мандат на Доналд Тръмп, когато глобалните финансови промени оказаха влияние върху валутните стойности.

Междувременно доходността на британските облигации също се повиши, като вече надминава тази на американските. В Япония доходността на 10-годишните облигации на страната достигна 1,5%, което е най-високата ѝ стойност от 17 години насам. Японската централна банка, която наскоро повиши лихвените проценти, след като години наред ги поддържаше ниски, сега се бори да задържи инфлацията под контрол.

Ще се възползва ли криптовалутата от по-ниските лихви?

Въпреки че намаляването на лихвите от страна на ЕЦБ може да осигури краткосрочно облекчение, финансовите пазари остават несигурни. Ако волатилността на пазара на облигации продължи, инвеститорите може да бъдат по-предпазливи с по-рискови активи като криптовалутите. Макар че по-ниските лихвени проценти обикновено са от полза за криптовалутите, внезапните промени на пазара все още могат да доведат до нестабилност.

Несигурност предстои: Инфлация, политика и рискове за растежа

Пазарният анализатор Макс Винке отбелязва, че макар да се очаква ЕЦБ да продължи да намалява лихвите, перспективите остават неясни. Инфлацията в еврозоната е спаднала леко до 2,4%, което е в подкрепа на по-нататъшно намаляване на лихвите. Непредсказуеми фактори обаче – като търговската политика на Тръмп и продължаващата война в Украйна – добавят сложност. Разногласията в ЕЦБ също нарастват, което затруднява прогнозирането на темпа на бъдещите съкращения.

Основната грижа е да се балансира между контрола на инфлацията и икономическия растеж: агресивното облекчаване може да подхрани инфлацията, докато бавните съкращения могат да отслабят възстановяването.

Мартин Н.

Основател на CryptoPoint.bg и програмист с над 17 години опит, крипто ентусиаст със задълбочени познания в софтуерната разработка и страст към децентрализацията, Мартин създава CryptoPoint.bg за да помогне на всеки, който иска да вникне в бъдещето на дигиталните активи, актуалните крипто новини, анализи и блокчейн иновации.