Европейците не се интересуват от дигиталното евро – показва проучване на ЕЦБ

европейците не се интересуват от дигиталното евро - показва проучване на ецб
Снимка: CryptoPoint.bg

Европейците не виждат полза в дигиталното евро

Европейските потребители проявяват слаб интерес към централнобанковата дигитална валута (CBDC), което създава предизвикателства пред Европейската централна банка (ЕЦБ) при подготовката за потенциалното ѝ въвеждане.

Нов работен доклад на ЕЦБ – “Потребителски нагласи към централнобанковата дигитална валута”, базиран на 19,000 анкетирани в 11 държави от еврозоната, разкрива негативни нагласи и комуникационни предизвикателства, които възпрепятстват приемането на дигиталното евро.

Ключови изводи от доклада

  • Потребителите предпочитат традиционни разплащания като кеш, банкови сметки и карти
  • Липса на осезаема добавена стойност в дигиталното евро спрямо съществуващите методи
  • Необходимост от образователни кампании за обясняване на ползите от CBDC

Как потребителите възприемат дигиталното евро?

При хипотетично разпределение на 10,000 евро между различни активи, само малка част от сумата беше насочена към дигиталното евро, което показва минимален интерес към CBDC.

Това откритие предполага, че убеждаването на някои потребители в добавената стойност на CBDC може да бъде предизвикателство за политиците и ще е необходимо допълнително изследване в тази област.– доклад на ЕЦБ

Според доклада дигиталното евро няма да наруши финансовата стабилност, но за приемането му ще са необходими промени в потребителските навици и целенасочена комуникация.

Образованието като ключ към приемането на дигиталното евро

Докладът на ЕЦБ посочва, че видеоматериалите и обучителните програми са ефективен начин за промяна на потребителските нагласи.

Открихме, че потребители, които гледат кратко видео с ясна информация за ключовите характеристики на дигиталното евро, са значително по-склонни да променят мнението си за тази нова форма на плащане и съответно са по-склонни да я приемат в сравнение с контролна група.– доклад на ЕЦБ

Това означава, че целенасочена информационна кампания може да увеличи шансовете за масово приемане на дигиталното евро.

САЩ засилват съпротивата срещу CBDC

Докладът на ЕЦБ излиза в момент, когато американските законодатели засилват опозицията си към CBDC.

На 11 март, по време на изслушване в Комисията по финанси на Камарата на представителите, конгресмен Том Емър заяви:

CBDC технологията е по своята същност антиамериканска. Неизбрани официални лица не трябва да имат право да я издават.

Емър отново внесе законопроектa CBDC Anti-Surveillance State Act, който цели да предотврати бъдещите администрации в САЩ от пускането на CBDC.

Подкрепа за дигиталното евро от големи институции

Въпреки скептицизма на потребителите, някои финансови лидери призовават за създаване на дигитално евро.

Главният изпълнителен директор на Deutsche Börse, Щефан Лайтнер, заяви:

Необходимо е създаване на постоянно дигитално евро, заедно с други реформи, за да се укрепи финансовата автономия на Европа.

Заключение

Европейските потребители не виждат смисъл в дигиталното евро, което поставя предизвикателства пред ЕЦБ в опитите ѝ да го въведе. Информационните кампании и по-доброто разбиране на CBDC могат да играят ключова роля за потенциалното му приемане.

Докато в Европа се обсъжда дигиталното евро, в САЩ законодателите се противопоставят на CBDC, виждайки го като заплаха за финансовата свобода.

Какво мислите вие? Ще използвате ли дигиталното евро, ако бъде въведено?

Често задавани въпроси за дигиталното евро

Намерете отговори на най-често задаваните въпроси по-долу.

Дигиталното евро е централнобанкова дигитална валута (CBDC), която ще бъде издадена от Европейската централна банка.

Потребителите предпочитат традиционните разплащания и не виждат значителна добавена стойност в CBDC.

Основните бариери са липсата на яснота относно ползите, слабата комуникация и наличието на достатъчно алтернативни платежни методи.

ЕЦБ препоръчва информационни кампании, видео обучения и таргетирана комуникация, за да убеди потребителите в предимствата на CBDC.

Американски законодатели, като Том Емър, се противопоставят на CBDC и настояват за приоритетно законодателство в подкрепа на стейбълкойните, но срещу централнобанковата дигитална валута.

Мартин Н.

Основател на CryptoPoint.bg и програмист с над 17 години опит, крипто ентусиаст със задълбочени познания в софтуерната разработка и страст към децентрализацията, Мартин създава CryptoPoint.bg за да помогне на всеки, който иска да вникне в бъдещето на дигиталните активи, актуалните крипто новини, анализи и блокчейн иновации.