
Само дни след като основателят на DeGods – Frank (известен още като Rohun Vora) обяви, че се оттегля от поста главен изпълнителен директор, неговият Solana портфейл беше компрометиран и 16 NFT-та от колекцията DeGods бяха продадени на отворения пазар.
Какво се случи?
Frank потвърди, че зловреден хакер е получил достъп до неговия търговски лаптоп, от който е осъществена атаката. Откраднатите токени са продадени срещу повече от 108 SOL (~19,000 USD). Сред тях е имало и DeGod с митичен шлем – един от най-редките атрибути в колекцията.
Подозрения в социалните мрежи
След атаката, някои потребители в X (бившия Twitter) заподозряха, че Frank сам разпродава NFT активите си след напускането си като CEO. Но в интервю за Decrypt той отхвърли тези спекулации:
Честно казано, това е абсурдно,“ каза той. „Нямам никакво намерение да продавам моите DeGods и вярвам, че екипът ще се справи страхотно.
Ограничена вреда – но сериозни последствия
Frank заяви, че проблемът е бил ограничен до един портфейл, и се радва, че не е било по-лошо. Той обеща да подобри мерките си за сигурност след случилото се.
Портфейлът е бил публично известен
Още през октомври 2023 г., Frank публично сподели адреса на този портфейл, когато получи голямо внимание заради успехите си с meme токени.
Въпреки че загуби 16 NFT-та, той увери Decrypt, че има още много DeGods в други портфейли и че има по-добри начини някой да изкара пари от компрометиран акаунт:
Ако някой искаше да спечели от този портфейл, щеше да пусне нов токен или да купува нисколиквидни активи с цел спекулация. Това е далеч по-ефективно от продажба на DeGods.
Frank все още държи активи и токени
Той предостави друг адрес в мрежата Solana, в който държи над $50,000 в DEGOD токени – основната валута на екосистемата. Това доказва, че въпреки оттеглянето си от ръководството, той остава свързан с проекта.
Новите лидери на DeGods
Проектът ще бъде управляван от двама анонимни членове на общността – Pasta и Chill.
Щастлив съм, че предавам щафетата и ще гледам отстрани как те ‘готвят’,“ написа Frank в понеделник. „Може би ще осъзнаем, че фиксацията върху ‘Frank DeGods’ е била пречка, а не полза.
Изчезване и завръщане
Frank се появи тази седмица, за да обяви напускането си в X, но преди това бе изчезнал от социалните мрежи за няколко месеца, като последният му пост беше през февруари. Тогава се засилиха слуховете за активната му търговия с meme токени и предполагаеми връзки с други трейдъри.
История на DeGods
- Проектът започна в мрежата Solana, но впоследствие разшири дейността си и в Bitcoin (Ordinals).
- Дори придоби дял от отбор в баскетболната лига BIG3 на Ice Cube.
- Проектът се сблъска с полемика около преминаванията си между блокчейни и резко намаляване на интереса към NFT пазара, особено след края на бичия пазар от 2021–2022 г.
Цената на DeGods
През 2023 г. началната цена (floor price) на DeGods NFT достигна над $37,000
Днес: само малко над $1,000
Често задавани въпроси
Намерете отговори на най-често задаваните въпроси по-долу.
Не. Според самия Frank, портфейлът му е бил хакнат чрез компрометиран търговски лаптоп. Той отрича всякакви умишлени продажби и твърди, че инцидентът е неволен.
Общо 16 NFT-та от колекцията DeGods са били продадени на отворения пазар, като хакерът е събрал около 108 SOL (~19,000 USD), включително редки артикули.
Frank вече не е CEO, но остава свързан с проекта и притежава други NFT и токени от екосистемата. Новите лидери са псевдонимните Pasta и Chill.
Тази статия е с обща информационна цел и не е предназначена и не трябва да се възприема като правен или инвестиционен съвет. Крипто-активите са силно волатилни, затова инвестирайте само средства, които сте готови да изгубите и използвайте собствено проучване и управление на риска.