Sonic планира да пусне на пазара първата си стабилна криптовалута, базирана на алгоритми

sonic планира да пусне на пазара първата си стабилна криптовалута, базирана на алгоритми
Снимка: Box Mining

Блокчейнът Sonic напредва с плановете си за въвеждане на алгоритмична стабилна монета, която генерира доходност, въпреки продължаващите опасения за рискове, напомнящи за катастрофата Terra-Luna, която предизвика една от най-големите катастрофи на крипто пазара.

За разлика от стабилните монети, подкрепени с фиатни валути, които поддържат стойността си чрез резерви, алгоритмичните стабилни монети използват кодирани механизми за стабилизиране на цената си.

Според Андре Кроне, съосновател на Sonic Labs и създател на Yearn.finance, новата стабилна монета на Sonic има за цел да предлага годишна възвръщаемост до 23%.

На 22 март Кроне сподели актуализация в социалните медии, отбелязвайки, че първоначалните тестове са демонстрирали доходност, надхвърляща 200% APR при $10 милиона в обща заключена стойност (TVL), която се стабилизира на около 23.5% при $100 милиона и се установява на приблизително 4.9%, след като TVL достигне $1 милиард. Той посочи, че проектът ще бъде разширен преди цялостното стартиране.

Предпазливият оптимизъм на Кроне се дължи на предишния му опит с алгоритмични стабилни монети, признавайки, че неуспехите на предходните цикли са го оставили скептичен въпреки обещаващите резултати.

През 2022 г. сривът на екосистемата на Terra изтри милиарди в стойност, тъй като нейният стейбъл койн UST, който някога предлагаше над 20% APY на Anchor Protocol, загуби връзката си с щатския долар.

Близкият токен LUNA, който бе сред водещите криптовалути по пазарна капитализация, рязко загуби от стойността си с повече от 98%.

Sonic, която се брандира като най-бързия блокчейн на Етериум виртуална машина (EVM), твърди, че крайният резултат от транзакцията е 720 милисекунди. Мрежата привлече значително внимание, след като нейната тестова среда (test net) демонстрира тази скорост през септември 2024 г.

По-широкият регулаторен пейзаж също се променя в отговор на предишни неуспехи. В опит да се предотвратят подобни сривове, регламентът MiCA на Европейския съюз ще забрани емитирането на алгоритмични стабилни монети, като целта е да се внесе повече стабилност и сигурност в сектора.

Мартин Н.

Основател на CryptoPoint.bg и програмист с над 17 години опит, крипто ентусиаст със задълбочени познания в софтуерната разработка и страст към децентрализацията, Мартин създава CryptoPoint.bg за да помогне на всеки, който иска да вникне в бъдещето на дигиталните активи, актуалните крипто новини, анализи и блокчейн иновации.