Tether замразява 27 млн. долара USDT на санкционираната руска борса Garantex

tether замразява 27 млн. долара usdt на санкционираната руска борса garantex
Снимка: CryptoPoint.bg

DrawKit Illustrations on Unsplash

Крипто борсата Garantex спря търговията и тегленията, след като Tether замрази около 27 млн. долара от своя стабилен Bitcoin USDT, свързан с платформата.

Стейбълкойн операторът Tether замрази 27 млн. долара в USDt на санкционираната руска крипто борса Garantex, което принуди платформата да спре работа.

Tether влезе във войната срещу руския криптопазар и блокира нашите портфейли на стойност над 2,5 млрд. рубли (27 млн. долара).– Garantex

Това написа Garantex в официалния си канал за съобщения в Telegram на 6 март.

Борсата заяви, че временно е преустановила всички услуги, включително тегленията, като в момента уебсайтът ѝ е в процес на поддръжка.

Новината дойде, след като на 26 февруари Европейският съюз наложи санкции на Garantex като част от 16-ия пакет от санкции във връзка с „агресивната война на Русия срещу Украйна“.

„Всички USDT в руски портфейли в момента са застрашени“

При обявяването на новината Garantex предупреди своите потребители, че „всички USDT в руски портфейли в момента са затрашени.“

„Ще се борим и няма да се предадем“, се казва още в съобщението.

Санкциите на ЕС срещу Garantex бяха наложени три години след началото на руско-украинския конфликт.

За първи път Съветът реши да наложи санкции и на базираната в Русия борса за криптовалути Garantex, която е тясно свързана с руски банки, санкционирани от ЕС.

Това заявиха от ЕС.

Регулаторните органи в САЩ първи обявиха санкции срещу Garantex, като през април 2022 г. Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на Garantex.

Cointelegraph се свърза с Tether във връзка с решението ѝ да замрази портфейлите на Garantex, но не получи отговор до момента на публикуването.

Обемът на Garantex нарасна с 1000% за 3 години

Според данните на OFAC Garantex е руска криптоборса, основана в края на 2019 г. и първоначално регистрирана в Естония.

По-голямата част от операциите на Garantex се извършват в Москва, включително в Кулата на федерацията и в Санкт Петербург, Русия, където са действали и други санкционирани борси за виртуални валути.

Това се казва в съобщението от 2022 г.

Garantex не е регистрирана в големите агрегатори на крипто данни като CoinGecko или CoinMarketCap, но източници като CoinPaprika предполагат, че дневните ѝ обеми на търговия са се увеличили масово от 2022 г. насам.

Според данни на CoinPaprika обемът на Garantex е нараснал с над 1000% през последните три години – от около 11 млн. долара дневен обем на 1 март 2022 г. до 121,6 млн. долара на 1 март 2025 г.

Ако това е вярно, размерът на обемите на търговия на Garantex все още е далеч от големите световни криптоборси като Binance, която търгува с 23 млрд. долара дневно, според CoinGecko.

„Невъзможно е да се забрани криптопазарът за Русия“

Въпреки че замразяването на USDT на Tether на Garantex не е мащабно събитие за по-широкия криптопазар, то има значителни последици за руската криптоекосистема, според местните законодатели.

Антон Горелкин, заместник-ръководител на комисията по информационна политика на руския парламент, се включи в канала си в Telegram в четвъртък, като предположи, че замразяването „със сигурност не е последният случай, когато западните държави оказват натиск“ върху криптоиндустрията.

Но трябва да се признае, че е невъзможно напълно да се блокира този пазар за Русия

написа депутатът.

Мартин Н.

Основател на CryptoPoint.bg и програмист с над 17 години опит, крипто ентусиаст със задълбочени познания в софтуерната разработка и страст към децентрализацията, Мартин създава CryptoPoint.bg за да помогне на всеки, който иска да вникне в бъдещето на дигиталните активи, актуалните крипто новини, анализи и блокчейн иновации.