
Досегашните загуби за 2025 г. са четири пъти по-големи от $420 милиона, загубени за същия период през миналата година
Цифровите активи вече са стабилно навлезли в мейнстрийма, с институционални инвестиции и крипто-ориентиран президент в Белия дом.
Но за хакери и измамници 2025 г. се оказва изключително „печеливша“.
Потребителите в крипто пространството са загубили над $1.7 милиарда само от началото на годината – което е с 14% повече от общите загуби през цялата 2024 г., които възлизаха на $1.49 милиарда, според компанията за блокчейн сигурност Immunefi. За сравнение, за същия период през миналата година загубите са били $420 милиона.
Докладът идва на фона на нарастващи опасения относно уязвимостите на децентрализираните мрежи (DeFi) и по-широкия крипто сектор.
Общата сума до момента е значително изкривена от кражбата на $1.4 милиарда в Ethereum и свързани с Ethereum активи от крипто борсата Bybit — най-големият хак в историята на индустрията.
DeFi е основната мишена
През последните месеци DeFi секторът понася най-тежките удари. Само през април, хакери са откраднали $92.4 милиона от децентрализирани мрежи в 15 отделни инцидента, твърди Immunefi.
Децентрализираните финанси (DeFi) имат за цел да автоматизират традиционни финансови услуги като банкиране и кредитиране. Но тези приложения са нови, експериментални и известни със своята уязвимост към киберпрестъпници.
По-рано този месец, отворената DeFi платформа UPCX стана жертва на атака, при която бяха откраднати $70 милиона в дигитални токени. Само две седмици по-късно, $7.5 милиона бяха откраднати от KiloEx, децентрализирана борса за търговия с perpetual фючърси.
DeFi става по-сигурен, но само за някои
Основателят и CEO на Immunefi, Мичъл Амадор, коментира пред Decrypt, че въпреки че „DeFi все още функционира в една от най-враждебните среди за софтуер“, пространството става по-сигурно за утвърдени проекти.
Като цяло, когато говорим за установени проекти, можем да твърдим, че DeFi става по-безопасен
каза той.
Зрелостта на съвременния стек за сигурност е много по-добра от това, което виждахме преди две или три години, което прави по-трудно за хакерите да експлоатират уязвимости.
Най-много удари: Ethereum и BNB Chain
В доклада на Immunefi се посочва още, че през април най-атакуваните блокчейн мрежи са били Ethereum и BNB Chain. Заедно, те съставляват 60% от всички загуби в различните блокчейни.
Заключение:
Макар криптовалутите да набират институционална легитимност и политическа подкрепа, заплахите не само не намаляват – те ескалират. Хакове за милиарди, недостатъчно сигурни протоколи и децентрализирани мрежи, уязвими към атаки, остават огромно предизвикателство пред индустрията.
Ако тенденцията се запази, 2025 г. може да се превърне в най-губещата година в крипто историята по отношение на хакове и измами.
Често задавани въпроси
Намерете отговори на най-често задаваните въпроси по-долу.
Според Immunefi, от началото на годината са загубени над $1.7 милиарда от хакове и измами – с 14% повече от общите загуби за 2024 г.
Ethereum и BNB Chain са най-честите цели на хакери, като заедно съставляват 60% от загубите през април.
DeFi приложенията са нови и експериментални, често с уязвимости в смарт договорите, което ги прави предпочитана мишена за хакери и измамници.
Тази статия е с обща информационна цел и не е предназначена и не трябва да се възприема като правен или инвестиционен съвет. Крипто-активите са силно волатилни, затова инвестирайте само средства, които сте готови да изгубите и използвайте собствено проучване и управление на риска.