Заслужава ли си все още инвестицията в Етериум? Експертите са разделени

заслужава ли си все още инвестицията в етериум? експертите са разделени
Снимка: CryptoPoint.bg

Етериум (ETH), втората по големина криптовалута по пазарна капитализация, отново е в центъра на ожесточен дебат. Куин Томпсън, директор в Lekker Capital, предизвика буря от коментари, след като обяви в публикация в X, че ETH е „мъртъв“ като инвестиция.

Критики към основните показатели на мрежата

Томпсън посочва спад в ключови метрики като активност на транзакциите, ръст на потребители и постъпления от такси, като заявява, че мрежата функционира, но вече не оправдава своята пазарна оценка от над $225 милиарда. Той подчертава, че Ethereum все по-малко предлага атрактивна възвръщаемост за инвеститорите.

Реакции от индустрията

Изявлението на Томпсън предизвика остри реакции. Ник Картър от Castle Island Ventures заяви, че слабата ефективност на основната мрежа не обезценява самата инвестиционна стойност на ETH, а напротив – решенията от втори слой доказват мащабируемостта на протокола. Според него именно излишъкът от второ-слойни токени е създал инфлационно напрежение.

Томпсън се съгласи частично, но обвини самата Ethereum общност, че е насърчила свръхраздаване на токени, което е „размило“ инвестиционния потенциал на ETH.

Ролята на втория слой – помощ или пречка?

Омид Малекан от Columbia Business School защити ролята на решенията от втори слой, аргументирайки, че те са ключови за бъдещата мащабируемост на блокчейна. Той подчерта, че ако една толкова полезна мрежа не успява да генерира възвръщаемост, проблемът не е в модела, а в монетизацията му.

Токеномика и аналогии с петрол

Томпсън направи паралел с петролния пазар – актив с висока употреба, но който не винаги води до пряка стойност за самия базов ресурс. Скот Джонсън от VB Capital отхвърли аналогията, като обясни, че ETH има вградена дефлационна механика – при нарастване на търсенето, предлагането се свива, което го прави уникален спрямо суровини като петрола.

Томпсън отговори, че не вижда доказателства за такава устойчива обратна връзка между използване и намаляване на предлагането на ETH.

Инвестиционен актив или технологична инфраструктура?

Докато дебатът продължава, става ясно, че бъдещето на Етериум като инвестиция зависи от два основни фактора – ефективната му токеномика и успехът на мащабируемостта чрез втори слой. ETH все още е основа за много от иновациите в DeFi и Web3, но дали ще остане атрактивен за инвеститорите, ще зависи от това как се решат тези вътрешни предизвикателства.

Често задавани въпроси

Намерете отговори на най-често задаваните въпроси по-долу.

Зависи от перспективите за токеномика и развитието на втори слой решения. Някои експерти смятат, че ETH е подценен, докато други го наричат "мъртъв актив".

Вторият слой подобрява мащабируемостта, но също така разпилява стойността между множество токени, което според някои отслабва инвестиционния фокус върху ETH.

Да, ETH има механизъм за изгаряне на такси (EIP-1559), който при висока мрежова активност намалява циркулиращото предлагане и създава дефлационен натиск.

Мартин Н.

Основател на CryptoPoint.bg и програмист с над 17 години опит, крипто ентусиаст със задълбочени познания в софтуерната разработка и страст към децентрализацията, Мартин създава CryptoPoint.bg за да помогне на всеки, който иска да вникне в бъдещето на дигиталните активи, актуалните крипто новини, анализи и блокчейн иновации.